top of page
Szukaj

Anti aging dla Twojego wnętrza, czyli jak dbać o swoje nowe mieszkanie w Stylu Hazel?

Zaktualizowano: 4 lis 2023

Ten post napisałam specjalnie z myślą o naszych klientach, którzy po wykończonym mieszkaniu chcą utrzymać je w jak najlepszym stanie najdłużej jak to możliwe, ale te informacje przydadzą się również Tobie, jeśli myślisz o wykończeniu swojego nowego mieszkania.


Oto kilka najlepszych strategii na dbanie o swoje Hazel wnętrze, by wyglądało zjawiskowo i jak nowe jeszcze długo po wykończeniu, bez liftingów i metamorfoz.


Zacznijmy od podług. Jako że najczęściej polecamy naszym klientom podłogi naturalne drewniane i gresy, opisze tutaj jak dbać o ten rodzaj podług.


Zacznijmy od podług drewnianych olejowanych.


Ważne jest, jak w przypadku każdej powierzchni regularne odkurzanie. Regularnie odkurzaj podłogę, aby usunąć drobne ziarna piasku i brud, które mogą zarysować powierzchnię. Ważne jest również wilgotne czyszczenie. Do codziennego czyszczenia używaj lekko wilgotnej, miękkiej szmatki lub mopu.


Upewnij się, że nie jest zbyt mokra, aby uniknąć uszkodzenia drewna. Plamy zmywaj od razu, jak znajdą się na podłodze tak, by barwiący napój nie został wchłonięty przez powierzchnię.

Jeśli chodzi o impregnację podług olejowanych, różni producenci zalecają różny odstęp czasu między olejowaniem, ale zazwyczaj jest to rok. Użyj specjalnego oleju do podłóg drewnianych, który jest przeznaczony do konkretnego rodzaju olejowania. Zapoznaj się z wytycznymi producenta odnośnie metod dbania o wybrane podłoże.


Z ważnych rzeczy, jakie należy jeszcze wymienić, jest unikanie nadmiernego zawilgocenia, więc unikaj pozostawiania mokrych plam na dłużej, czy suszenia ubrań na zwykłej suszarce, postawionej na drewnianej podłodze.


By ochronić podłogę przed rysami, stosuj filce pod nóżki mebla, mogą być one wykonane również z korka. Unikaj przesuwania mebli oraz dbaj o ścięte pazurki swoich zwierzaków.


Jak dbać o podłogi drewniane lakierowane?


Lakier z biegiem czasu i natężeniem ruchu może się ścierać i jest to naturalny proces, jednak możesz go odwlec w czasie, stosując również rególarne odkurzanie, mopowanie, zabezpieczenie przed zadrapaniami oraz, co więcej unikanie agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić lakier.


W przypadku zdarcia wierzchniej warstwy lakieru warto odnowić podłogę, cyklinując ją raz na 5-10 lat.Jak dbać o podłogi gresowe?


Gres to trwały materiał, mniej wymagający niż podłogi drewniane, jednak nie można pomijać go w procesie pielęgnacji domu. Co warto robić, by utrzymać gresowe podłogi w nienagannym stanie jak najdłużej?


Tak jak podłogi drewniane od razu zmywaj zabrudzenia. Kwasy, oleje, wino mogą wsiąkać w gres, tak samo, jak w podłogę drewnianą pozostawiając plamy i przebarwienia.

Szczególnie jasne fugi warto impregnować specjalnymi środkami do impregnacji fug.


Ale co jeśli fugi są już zabrudzone?


Na rynku jest dużo środków do czyszczenia fug, specjalne markery, ale na szczęście wystarczy zwykłe mleczko do czyszczenia i szczotka, by nawet zabrudzone białe fugi odzyskały swój dawny, świeży kolor.


Było kilka słów o tym, jak dbać o podłogi, ale teraz przejdźmy do blatów. W Hazel zwykle stosujemy w projektach spieki kwarcowe lub granit. Granit i spiek również trzeba zmywać, jeśli ulegną zabrudzeniu, choć są to materiały trwałe i mało nasiąkliwe. Gres należy impregnować, szczególnie jeśli jest jasnego koloru.


Jak dbać o drzwi ukryte malowane farbą?


Klienci często obawiają się malowania drzwi ukrytych farbą do ścian, z powodu tego, że farbę ścienną łatwo zabrudzić. To fakt, że drzwi malowane farbą są wystawione na większe ryzyko powstawania zabrudzeń szczególnie w okolicach klamki, jednak na rynku są specjalne transparentne lakiery do ścian, które stosuje się zarówno na drzwi ukryte, malowane farbą ścienną, jak i powierzchnie ścian w kuchni.


Lakiery występują w macie, jak i satynie czy połysku. Warto zaznaczyć, że niektóre lakiery wydobywają mocniejszy kolor malowanych powierzchni, co szczególnie warto uwzględnić, jeśli dana ściana jest w kolorze.


Jak dbać o ściany?


Swoim klientom polecamy farby dobrej jakości, odporne na zmywanie, jednak żadna farba nie jest wieczna i odporność farby zależy również od tego, na jak częste szorowanie jest wystawiona jej powłoka. Warto zaopatrzyć się w specjalne gąbki do czyszczenia ścian oraz mydła do ścian, które pomogą na co dzień uporać się z powstającymi plamami.


Jak dbać o zabudowę?


Zabudowy od stolarza to szczególne meble, ponieważ zwykle robimy je na wymiar i mają wytrzymać próbę czasu. Meble laminowane odkurzaj i dbaj regularnie o to, by nie było na nich kruszyn. Do czyszczenia używaj delikatnych środków i co najważniejsze pamiętaj, by nie trzymać mebli w wodzie.


Mokre plamy od razu ścieraj, by nie wniknęły w strukturę mebla. Warto zaznaczyć, że nawet meble wodoodporne nie są odporne na przebywanie w wodzie. Płyty mdf wodoodporne są bardziej wytrzymałe, jeśli chodzi o przebywanie w wilgotnym pomieszczeniu, jednak nie są odporne na zanurzenia i przebywanie w wodzie.


Jeśli marzysz o zabudowie geberitu wykonanej z płyt meblowych, szczególnie uważaj na to, by nie było wody na zabudowie.


Ta sama uwaga tyczy się okładzin ściennych i cokołów. Dbaj o to, by podczas mopowania nie nanosić wody na cokoły mebli i okładziny ścienne stykające się z podłogą. Od właściwego użytkowania wnętrza zależy jego trwałość i nienaganny wygląd przez kolejne lata.


Jeśli w Twoim wnętrzu będą meble lakierowane, pamiętaj, by stosować miękką ścierkę lub gąbkę do zmywania ich powierzchni. Stosuj delikatne płyny przeznaczone do tego rodzaju powierzchni. Pamiętaj o tym, że na lakierze dość łatwo może dojść do zadrapań.


Czyszcząc każdy rodzaj zabudowy, pamiętaj, by na koniec przetrzeć ją suchą szmatką.


Jak utrzymać łazienkę w czystości?


Bardzo dużo naszych klientów chce mieć odpływ liniowy w swojej łazience. Odpływ pomimo dobrego wykonania (zalecany jest spadek 2-3%) nie może być pozostawiony sam sobie. Regularnie czyść odpływ mechanicznie i za pomocą środków do udrażniania, szczególnie jeśli Twój apartament jest w bloku i wysokość odpływu jest mniejsza.


Kolejną ważną rzeczą, która wpływa na dobry stan łazienki, jest wycieranie mokrych fug i silikonów, jeśli są zachlapane. Tak, stojąca woda niszczy fugi, jak i silikon. To samo tyczy się ścian. Mimo że stosujemy specjalne farby przeznaczone do łazienek, nie można zapominać o wycieraniu ścian, jeśli uległy zachlapaniu i utrzymywaniu odpowiedniej wentylacji w tym pomieszczeniu.Do czyszczenia armatury używaj dedykowanych środków zgodnie z instrukcją. W swoich projektach zwykle stosujemy niklowane, chromowane lub ze stali szlachetnej krany i baterie, ponieważ mniej widać na nich kamień i są trwałe i mniej awaryjne, jeśli chodzi o powierzchnię, niż czarne baterie. Jeśli marzysz o czarnych bateriach, najlepiej regularnie je czyść dedykowanymi środkami, nie dopuszczając do zbytniego osadzania się kamienia.


Mam nadzieję, że przeczytałaś/przeczytałeś post do końca. To już połowa sukcesu. Drugą jest wprowadzenie podanych rad w życie i regularne dbanie o mieszkanie. Tylko regularność w wykonywaniu powyższych czynności pozwoli Ci cieszyć się swoim ukochanym wnętrzem długie lata bez remontu.


65 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page