top of page
Szukaj

Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia?

Dzisiaj chciałbym porozmawiać z wami o jednym z ważnych aspektów, który wpływa na atmosferę w naszych domach - oświetleniu! Ostatnio zacząłem zastanawiać się, jak bardzo wpływa ono na nasze samopoczucie i komfort w różnych pomieszczeniach. Chciałbym się z wami podzielić kilkoma pomysłami na to, jak dostosować oświetlenie do konkretnych wnętrz.
Zacznijmy od kuchni - miejscu, gdzie gotujemy smaczne posiłki i spędzamy czas przy rodzinnej kolacji. W kuchni zaleca się używanie światła o ciepłej barwie, około 2700-3000 kelwinów. Taka barwa światła sprawia, że wnętrze staje się przytulne i sprzyja apetytowi. Dodatkowo, punktowe oświetlenie nad blatem kuchennym ułatwi precyzyjne prace kulinarne.


Przesuwając się do łazienki, warto rozważyć neutralne białe światło o temperaturze barwowej około 4000-4500 kelwinów. Taka barwa światła pozwoli na dokładne widzenie detali podczas porannej toalety. Jeśli jednak chcesz stworzyć atmosferę relaksu podczas kąpieli, łagodne światło o cieplejszej barwie może być idealne.

Salon to miejsce, gdzie spędzamy czas z rodziną, czytamy książki lub oglądamy filmy. W tym przypadku światło o temperaturze 3000-3500 kelwinów stworzy przyjemną atmosferę. Warto też zainwestować w różne źródła światła, takie jak lampy stołowe czy podłogowe, aby uzyskać zróżnicowane oświetlenie w zależności od potrzeb.


Domowe biuro to obszar, w którym ważne jest efektywne oświetlenie, aby nie obciążać wzroku. Tutaj światło o barwie neutralnej, w granicach 3000-5000 kelwinów, może poprawić koncentrację i wydajność pracy. Również dobrze rozmieszczone punktowe źródła światła na biurku są kluczowe. Zwykle w naszych projektach proponuję oświetlenie nad biurkiem z góry, by cały blat był dobrze oświetlony.

Jeśli chodzi o sypialnię, zalecam ciepłe światło o temperaturze 2700-3000 kelwinów. Taka atmosfera sprzyja relaksowi i pomaga szybciej zasnąć. Możesz również rozważyć użycie źródeł światła o regulowanej intensywności, aby dostosować oświetlenie do różnych sytuacji, na przykład czytania przed snem.

Ważne jest także dbanie o zdrowie naszych oczu.


Przy długotrwałej pracy przy komputerze czy czytaniu, warto regularnie robić przerwy i skupić wzrok na odległym punkcie. Odpowiednie oświetlenie, dostosowane do konkretnej czynności, także wspomaga ogólne samopoczucie i wzrok.Pamiętajcie, że oświetlenie to kluczowy element każdego wnętrza, który może wpłynąć na nasze codzienne doświadczenia. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiednich źródeł światła, by stworzyć w domu miejsce pełne ciepła, komfortu i dobrego nastroju.


Jeśli będziemy mieć okazję tworzyć wnętrze dla Ciebie, na pewno zadbamy nie tylko o komfort i zdrowie Twoich oczu, ale i dużą różnorodność oświetlenia, byś mogła/mógł dostroić oświetlenie do nastroju i okazji.25 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page