top of page
Szukaj

Jak wygląda projektowanie wnętrz od kuchni?

Zaktualizowano: 21 mar 2023

Jeśli kiedykolwiek ciekawiło Cię to, jak wygląda cały proces projektowania wnętrza, od zgłoszenia się po projekt po realizację, przez kolejne 5 minut zostań ze mną.


Wiedza o tym, jak wyglądają kolejne etapy projektu, co to jest wizualizacja i nadzór autorski, czym jest, a czym nie jest projekt wykończony po klucz, dowiesz się z tego posta. Ta wiedza będzie Ci potrzebna, szczególnie jeśli niedługo chcesz zacząć wykańczanie swojego mieszkania/domu.


1. Zwykle projekt zaczyna się od otrzymania oferty i umówienia się na konsultację.


2. Na konsultacji (zwykle są one prowadzone online, czyli w formie video spotkań, by nie marnować czasu na dojazdy) omawiane są oczekiwania klienta, plan działania. Jest to też najlepszy czas na zadawanie pytań odnośnie przyszłej współpracy.


3. Kolejnym krokiem jest bliższe poznanie oczekiwań i nawet nieuświadomionych preferencji. W naszej pracowni jest to etap tak zwanej ankiety. Każdą ankietę przygotowujemy indywidualnie dla każdego nowego klienta, bo jest ona pogłębionym wywiadem po wstępnej rozmowie. Moim zdaniem to najważniejszy etap, ponieważ od niego zależy, jak dobrze projekt spełni wymagania klienta i czy mu się spodoba.


W takiej ankiecie znajdują się pytania zarówno o gust, preferencje kolorystyczne, skłonność do zachowawczych lub artystycznych rozwiązań, budżet na materiały, jak i wyposażenie, pytania o preferencje techniczne np. na jakiej wysokości lubi się, gdy są włączniki w pomieszczeniu, czy chce się mieć ściemniacze w mieszkaniu itp. Nasza ankieta ma zwykle 60-80 pytań i jej odpowiedzi są dobrym wstępem, by zacząć tworzyć projekt dla klienta.


4. Czwartym krokiem jest stworzenie układu funkcji. Czym jest układ funkcji? To rysunek, na którym znajduje się wstępne umieszczenie mebli, sprzętów, dekoracji. Rzuty funkcjonalne robi się po to, by móc zaplanować korzystanie z przestrzeni. My zazwyczaj robimy je w 2 lub 3 najwygodniejszych wersjach. Każdy rzut funkcji powstaje na podstawie nie tylko preferencji klienta, ale i norm projektowych. Normy jest to zbiór zasad projektowania, który powstał po to, by architekci mogli proponować ludziom bezpieczne i wygodne rozwiązania.5. Mamy już wstępny rzut funkcji, znamy oczekiwania klienta i jego preferencję więc czas na właściwą pracę twórczą.


Projektowanie to praca mniej lub bardziej twórcza, zależy to od oferty danego biura projektowego. U nas, z racji, że jesteśmy znani z indywidualnego podejścia do klienta, pracy twórczej jest dość sporo i proces projektowania zajmuje nam najwięcej czasu.


Jeśli mamy już wstępny układ funkcji zabieramy się za tworzenie wnętrza. Nie robimy tego w głowie ani na kartce tylko w programie od 3D. Czemu? To najlepsza metoda pracy twórczej, ponieważ projekt powstaje od zera. Wszystkie elementy trzeba do siebie dopasować nie tylko parametrami technicznymi jak: wysokość, szerokość, głębokość, ale i parametrami materiałów, szczelności opraw oświetleniowych i oczywiście wyglądem, kształtem, barwą, materiałem. Do 100-metrowego mieszkania trzeba średnio dobrać aż 120 elementów. Wszystkie je dokładnie sprawdzając, również w odniesieniu do otaczających.


Często ludziom wydaje się, że urządzanie mieszkania jest łatwe. Jeśli się ma małą wiedzę i nie zagłębia w szczegóły, można faktycznie wybierać materiały i wyposażenie kierując się tylko ich wyglądem, ale jeśli się wie dość dużo o wyposażeniu, materiałach i zasadach projektowych dobór właściwych elementów zajmuje sporo czasu.


To ten krok projektowy również wpływa najwięcej na różnicę w cenach projektu wnętrza u różnych pracowni, już chyba wiesz dlaczego. Projekt można zrobić szybko lub tworzyć i dobierać wykończenie tak, by było prawdziwym arcydziełem.


Jeśli wnętrze jest już stworzone w 3D, możemy zabrać się za wykonanie wizualizacji. Czym są wizualizacje? To obrazy tworzone przez komputer z modelu 3D, które mają odzwierciedlić realny świat. Na wizualizacjach można dać światło mniej więcej takie, jakie ma być w docelowym wnętrzu: ciepłe lub zimne, można nałożyć realne kolory farb, realne tekstury. To jak dobrze projekt wnętrza odzwierciedla listę zakupów, jest w zasadzie sensem robienia wizualizacji.


Na tym etapie praktycznie widzisz, jak będzie wyglądało Twoje wnętrze i zdecydować, czy jeszcze coś zmienić, nie wydając nic na wyposażenie. To dlatego dobre wizualizacje cieszą się tak dużą popularnością.


Są biura, które nie robią wizualizacji lub robią je bardzo słabej jakości, moim zdaniem to troszkę bez sensu i jakbym była klientem, to chciałabym zobaczyć, jak będzie wyglądać mój przyszły dom najbardziej realnie, jak się da, ale wiem, że czasem klienci nie przywiązują do tego wagi i wystarcza im tylko podgląd na modelu.


Rozwijając temat wizualizacji, najpierw robione są one w odcieniach szarości i skupiamy się na tym, gdzie dać jakie światło, następnie przygotowywane są wraz z teksturami.


Czas na efekt finalny. Wygląda bardzo realistycznie. Niektóre nasze wizualizacje są tak dobre, że wyglądają jak zdjęcia.
Jeśli etap wizualizacji jest już zakończony. Robione są instrukcje dla wykonawców jak ten stworzony projekt w ogóle wykonać.


Nasze projekty są zawsze takiej jakości jaką prezentujemy aktualnie na stronie. W związku z tym, że nasze prace są coraz lepsze, ograniczamy widoczność przeszłych projektów, ponieważ aktualnie otrzymasz od nas tylko, taką jakość jaką aktualnie oferujemy.Wykonujemy instrukcje dla wykonawców zgodnie z normami projektowymi, więc będąc naszym klientem masz pewność, że wnętrze będzie bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.


Po oddanym projekcie, czas na prace remontowe. Jeśli wnętrze klienta jest w Warszawie możemy odwiedzić budowę i sprawdzić, jak ekipa realizuje projekt i czy nie robi odstępstw od planu.

Sprawdzenie, czy prace wykonawcze idą zgodnie z projektem, wychwycenie rozbieżności, wskazanie ewentualnych błędów wykonawcy do poprawy to właśnie jest nadzór autorski nad realizacją. W zależności od tego ile dany klient sobie życzy, tyle razy możemy zjawić się na budowie i sprawdzić postęp prac.


Czasem wyłapywane są dość duże błędy jak np. brak gniazdka do pralki. Po takiej wizycie na budowie dajemy klientowi znać, co jest zrobione inaczej niż w projekcie i wspólnie zastanawiamy się, czy wykonawca ma to poprawić, czy mamy to zostawić, jeśli zmiana jest błaha.


U nas w studio kontakt z wykonawcami jakby mieli pytania co do projektu, jest zawsze gratis, więc jakbyś korzystał z naszych usług, nie musisz się martwić o brak kontaktu i zapadnięcie się pracowni pod ziemię.


Czy można skorzystać z nadzoru autorskiego, jeśli projekt był robiony dla nieruchomości w innej miejscowości? Tak. Nasi klienci, albo sprawdzają zgodność prac wykonawcy z projektem sami, albo wynajmują lokalnego architekta, który zrobi to za nich. Nie projektujemy niewykonalnych rozwiązań i wszystkie potrzebne wykonawcom informacje umieszczamy na projekcie, więc nadzór autorski jest u nas tylko formalnością.


Czym jest projekt wykonany pod klucz?


To realizacja projektu z tą różnicą, że wykonawca współpracuje z firmą projektową, która zazwyczaj oferuje gotowe pakiety na wykończenie wnętrz. W takich pakietach jest kilka propozycji podług kilka wanien, kilka baterii. Na gotowe pakiety z wykończeniem pod klucz w 90% decydują się osoby, które przeznaczają mieszkanie na wynajem, nie wiem czemu, bo wykończenie mieszkania cenowo wyjdzie podobne co nie z pakietów, ale możliwe, że nie każdy o tym wie.


Jeśli przyjdzie zatrudnić Ci ekipę wykończeniową, możesz sam ustalić zakres ich prac. Czy mają zrobić tylko elektrykę, podłogi, drzwi i ściany? Czy mają wieszać lampy? Czy mają zamawiać całe wyposażenie i materiały za Ciebie? To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć jeszcze przed rozglądaniem się za wykonawcami.


My polecamy wykonawców. Na jakiej zasadzie?


Polecamy osoby, z których byli zadowoleni nasi, przeszli klienci, znajomi architekci lub znajomi.


Jeśli projekt jest robiony dla osób spoza Warszawy i Białegostoku, instruujemy klientów, jak mają wybrać wykonawcę i na co zwrócić uwagę.


Nasi klienci zamawiający projekt dla nieruchomości spoza Warszawy nie muszą rezygnować z opcji projektu pod klucz. Zobacz jakie masz opcje:


- Możesz kupić wyposażenie sam, zamawiając u nas projekt z pełnym kosztorysem, gdzie są podane ilości i adres gdzie daną rzecz zamówić, więc nie jest to nic trudnego.


- Możesz omówić zakres prac z ekipą zlecając jej zakupy wyposażenia, wnoszenie, sprzątanie i inne usługi, tak by wejść do gotowego wnętrza.


- Możesz skorzystać z usług lokalnego architekta, który przeprowadzi proces wyposażenia pod klucz, choć tak naprawdę pracę wykonuje ekipa więc opcja druga jest wystarczająca.


Jeśli wszystkie etapy wykończenia wnętrza zostały wykonane poprawnie, można się wprowadzać i cieszyć nowym domem. To najlepsze uczucie, kiedy można budzić się co dnia w swoim wymarzonym wnętrzu.


144 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page