top of page
Szukaj

Nowoczesne ale ponadczasowe wnętrza? Jak to możliwe? Zdradzam rąbek tajemnicy o naszym procesie.

Zaktualizowano: 26 sie 2023

Zapewne już słyszałeś/czytałeś o tym, że jako studio tworzymy wnętrza nowoczesne, ale ponadczasowe. Jak to możliwe? Dziś zdradzę Ci rąbek tajemnicy, bo całego naszego systemu projektowego nie chce ujawniać, zapewne się domyślasz czemu.


Jak to więc możliwe, że nowoczesne wnętrza mogą być ponadczasowe?


Jak się przypatrzysz aktualnym trendom na rynku wnętrz, to prym wiedzie styl:


- modern classic,

- japandi,

- industrialny (choć coraz mniej klientów o niego pyta),

- skandynawski (raczej to już końcówka panowania stylu w Polsce);

- nowoczesny w tym minimalizm,


Zauważ, że style: 2,4 są to style, które przyszły jak fala z zagranicy. Styl 1 to taki powrót do przeszłości, więc odświeżenie tego, co było. Podobnie jest z industrialnym.

To, co łączy style od 1-4 to to, że się nie rozwijają. Są zapożyczeniem, modnym trendem. Jedynie styl industrialny jeszcze jest rozwijany w new industrial, ale nie jest bardzo popularny w Polsce.


Styl minimalistyczny to odłam stylu nowoczesnego. Duże projektów, które opisuje się mianem minimalizmu, jest typowym stylem nowoczesnym.


Czym się więc różni styl nowoczesny od innych? Tym, że się rozwija równolegle z postępem techniki. Jeśli zdecydujesz się na styl nowoczesny we wnętrzu, jest największa szansa na to, że styl ten będzie aktualny za 10, 20, 30 lat.


Oczywiście będą inne style i trendy, ale tak jak te wymienione w pierwszej kolejności będą one, jak przemijające mody.


Tak więc styl nowoczesny to najpewniejszy styl, który aktualnie będzie ponadczasowy. Dużo osób twierdzi, że style klasyczne, farm house, prowansalskie, francuskie są ponadczasowe. Niestety muszę się z tym nie zgodzić, jako osoba znająca historię sztuki, ponieważ podobny zabieg powrotu do stylów klasycznych znamy z historii i są to np. epoki romantyzmu, klasycyzmu, które były tylko odświeżeniem antycznych stylistyk. Nie utrzymały się długo.


Postęp technologiczny jest zawsze najlepszym wyznacznikiem aktualnie długoletnich stylów i to w dziejach ludzi nie jest niczym nowym.


Każdy styl: antyczny, bizantyjski, romanizm to były style, które powstały dzięki rozwojowi ówczesnej techniki.


Mam nadzieję, że rozumiesz teraz, dlaczego urządzanie domu w stylu modern classic czy innych aktualnie modnych nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz odwlec następny generalny remont w czasie i cieszyć się swoim wnętrzem na długo.


Projektowanie w stylu nowoczesnym to jednak niejedyny zabieg, jaki stosuje, by nasze projekty były ponadczasowe. W swoich pracach stawiam na użycie ponadczasowych materiałów od zawsze bliskich człowiekowi jak: drewno, kamień, szkło, ceramika, naturalne tekstylia, metal.


W swoich dziełach unikam bardzo modnych trendów, które zdominowały kulturę masową i ich panowanie zaraz się skończy jak np. lamele na ścianach, panele winylowe, okładziny z tworzywa sztucznego. (Za tymi dwoma ostatnimi stoi również znikomy aspekt zdrowotny. Mało kto wie, ale materiały sztuczne emitują cząstki, więc przebywanie w takiej sztucznej przestrzeni na pewno nie jest zdrowe). Do projektów wolę użyć nowoczesnych rozwiązań i ciekawego, artystycznego designu, obrazów znanych i mniej znanych, ale obiecujących twórców.


Sztuka twórcza, ciekawe formy zawsze będą miały wartość.


Pisząc o naszych projektach, nie mogę pominąć tematu projektowania na podstawie klasycznej kompozycji i proporcji, które są uniwersalne, bo zaczerpnięte z natury. Wg mojej filozofii twórczej najlepszym miejscem do mieszkania jest wnętrze, które w charakterze i atmosferze jest najbliższe naturze.


Każdy z nas potrzebuje kontaktu z naturą i można to spełnić również, otaczając się własnym wnętrzem o, jeżeli jest zaprojektowane w stosownych barwach, zawiera sekcję zieleni, jest przemyślane w kompozycji i oświetleniu. Jestem za projektowaniem wnętrz, które odprężają, dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Znajomość wpływu barw na psychikę człowieka, nie jest tu bez znaczenia.


Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci troszkę zagadnienie ponadczasowej przestrzeni w aktualnych czasach.


169 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page